چگونه یک لوستر ناهارخوری را در ارتفاع مناسب آویزان کنیم؟

چگونه یک لوستر ناهارخوری را در ارتفاع مناسب آویزان کنیم؟

لوستر ناهارخوری بالاتر از مرکز میز ناهارخوری آویزان شده و به عنوان عنصر اصلی طراحی نهارخوری محسوب می‌شود. این بدان معنی است که ارتفاع لوستر نه تنها برای عملکرد آن به عنوان یک منبع نور مهم بوده، بلکه به دلیل نقش غیرقابل انکار آن در زیبایی و دکوراسیون کلی خانه از اهمیت فراوانی برخوردار است.

لوستر ناهارخوری بالاتر از مرکز میز ناهارخوری آویزان شده و به عنوان عنصر اصلی طراحی نهارخوری محسوب می‌شود. این بدان معنی است که ارتفاع لوستر نه تنها برای عملکرد آن به عنوان یک منبع نور مهم بوده، بلکه به دلیل نقش غیرقابل انکار آن در زیبایی و دکوراسیون کلی خانه از اهمیت فراوانی برخوردار است.

شاید فکر کنید این امر، کمی از واقعیت دور است. اما شما اینکار را با تنظیم ارتفاع استاندارد لوستر شروع کرده و چند کنترل ساده انجام دهید تا تاثیر شگفت‌انگیز اینکار را دریابید. اگر دوست دارید نورپردازی خارق العاده‌ای ایجاد کنید، مطمئن شوید اینکار را به‌درستی انجام داده‌اید.

ارتفاع استاندارد لوستر نهارخوری

یک قاعده کلی پذیرفته شده برای ارتفاع لوسترهای اتاق ناهارخوری این است که کف وسایل جانبی لوستر باید بین 75 تا 90 سانتی‌متر بالاتر از میز ناهارخوری آویزان شود. برای مثال، فرض کنید شما یک سقف به طول 2 متر 50 سانتی‌متر دارید. اگر ارتفاع سقف بالاتر از 2.5 متر باشد، طول استاندارد توصیه شده برای نصب لوستر، 37 سانتی‌متر بالاتر از اختلاف ارتفاع سقف و طول سقف، برای هر متر اضافی است.

به عنوان مثال، اگر سقف شما 3 متر از سطح زمین ارتفاع داشته باشد، در یک اتاق با طول سقف 2.5 متر، باید لوستر خود را 15 سانتی‌متر بالاتر از ارتفاع قبل آویزان کنید. البته این توصیه استاندارد یک محدوده تقریبی است؛ اما قبل از اینکه این منبع نور را در یک ارتفاع خاص مستقر کنید، حتما اندازه اتاق؛ اندازه میز و نوری که توسط منابع نور ایجاد می‌شود را در نظر بگیرید.

تنظیم ارتفاع لوستر ناهارخوری

تنظیم لوستر نسبت به اندازه اتاق

برخی از طراحان معتقدند که ارتفاع سقف نباید عامل اصلی در تنظیم ارتفاع لوستر باشد. به نظر می‌رسد نقش اصلی در تنظیم ارتفاع لوستر، روشنایی میز است. پس برای تنظیم آن، بهتر است ارتفاع سقف یا اندازه کلی اتاق را هم در نظر بگیریم؟ پاسخ این است که اینکار به خاطر اهمیت نقش دیگر لوستر است؛ یعنی ویژگی طراحی. با توجه به این نقش، سوال بعدی که باید بپرسیم این است که چگونه وسایل به بهترین شکل در اتاق به نظر برسند؟ برای پاسخ به این سؤال، در نظر بگیرید که لوستر نه تنها هنگام نشستن روی میز، بلکه وقتی وارد اتاق می‌شوید یا در جای دیگری دور از میز نشسته‌اید، چطور به نظر می‌رسد.

اگر اتاق ناهارخوری بخشی از یک محوطه باز و بزرگ است، نحوه قرارگیری لوستر را از زوایای دید معمولی در نظر بگیرید. گاهی اوقات سبک و اندازه لوستر نیز روی ارتفاع قرارگیری آن از سقف، تأثیر می‌گذارد. اگر منبع نور شلوغ و پر رزق و برقی دارید که فضای بصری زیادی را به خود اختصاص داده، بهتر است آن را چند سانتی‌متر بالاتر از ارتفاع استاندارد آویزان کنید.

تنظیم ارتفاع لوستر نسبت به اندازه میز نهارخوری

توصیه استاندارد طراحان صنعت روشنایی برای تنظیم ارتفاع لوستر اتاق غذاخوری این است که قطر لوستر روشنایی باید یک و نیم تا دو سوم عرض میز ناهارخوری باشد. راه دیگر برای تنظیم ارتفاع لوستر، انتخاب قطری است که 30 سانتی‌متر از عرض میز کوچکتر باشد. به عنوان مثال، اگر میز نهارخوری 106 سانتی‌متر عرض داشته باشد، لوستر نباید بیش از 76 سانتی‌متر از میز فاصله باشد.

رعایت این محدوده به ایجاد فاصله استاندارد میز و لوستر، به نسبت مناسب کمک می‌کند؛ البته از یک مزیت عملی مهم نیز برخوردار است: این امر مانع از آن می‌شود که افراد هنگام نشستن یا برخاستن از میز، سر خود را خم کرده و یا در صورت فراموش کردن اینکار سر آن‌ها با این وسیله برخورد کند.

اگر لوستر شما برای میز ناهارخوری نسبتاً بزرگ است، بهتر است ارتفاع آن را کمی بالاتر برده تا از هرگونه برخورد ناخوشایند با آن، جلوگیری کنید.

اگر میز شما کوچک بوده و یا به طور غیرمعمولی طولانی و باریک است، استفاده از یک سری وسایل روشنایی حلق آویز کوچک، مانند چراغ‌های آویز، زیبایی؛ نورپردازی و جذابیت بیشتری نسبت به یک لوستر واحد خواهد داشت.

نصب لوستر ناهارخوری

واقعیت استفاده از لوازم روشنایی چیست؟

با توجه به اینکه مهم‌ترین اولویت یک لوستر، روشن‌کردن میز است؛ بنابراین، بسیاری از نگرانی‌های تزئین و طراحی نورپردازی اتاق نهارخوری را به‌راحتی می‌توان فراموش کرد. برای این کار، یک روش صددرصد استاندارد یا قوانین خاص تزیینی وجود ندارد؛ زیرا هرکدام از منابع نوری استفاده شده برای نهارخوری، ویژگی‌های منحصربفردی نسبت به دیگر انواع دارند. نحوه قرار گرفتن منبع نور، به عوامل بسیاری از جمله طرح لوستر؛ لامپ‌های مورد استفاده و البته ارتفاع لوستربستگی دارد.

تنها روش قابل اعتماد برای تست اثر روشنایی، آویزان کردن وسایل نوری در بالای میز و اتصال آن‌ها، حتی به صورت موقتی است. اینکار به شما امکان می‌دهد تا در شرایط مختلف روشنایی از جمله روز و شب، لوستر را آزمایش کرده و بتوانید ارتفاع مناسب لوستر را برای کلیه عملکردها، عملی و تزئینی ارزیابی کنید.

Posts Carousel

پیام بگذارید

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود، * دارها الزامی هست

آخرین عناوین

نویسندگان برتر