اهمیت تمیز کردن لوستر و وسایل نوری خانه

اهمیت تمیز کردن لوستر و وسایل نوری خانه

وسایل نوری موجب پخش یکنواخت و ملایم منبع نور از لامپ‌های کم نور شده تا بتوانند کل اتاق را به صورت یکنواخت، روشن کنند.

وسایل نوری موجب پخش یکنواخت و ملایم منبع نور از لامپ‌های کم نور شده تا بتوانند کل اتاق را به صورت یکنواخت، روشن کنند. اما متاسفانه این وسایل نورپردازی، گاهی مانند آهنربایی گرد و غبار؛ ضایعات کبوترها و آلودگی را به خود جذب می‌کنند. علاوه براین، وسایل نوری کثیف می‌توانند میزان نور اتاق را که در حالت پاکیزگی چراغ‌ها و استفاده از همان میزان انرژی، روشنایی بیشتری دارند را کاهش داده و از طول عمر لامپ‌ها نیز بکاهد. از این رو تمیز کردن لوستر و وسایل نوری از اهمیت زیادب برخوردار است.

خطرات تمیز کردن وسایل نوری

یکی از سخت‌ترین قسمت‌های تمیز کردن لوازم روشنایی این است که برای اینکار اغلب به بالا رفتن از نردبان نیاز دارید. علاوه براین، ممکن است هنگامی که از نردبان بالا رفته و پیچ یا نورد چراغ را شل کرده‌اید، متاسفانه به پایین سقوط کرده و دچار آسیب‌دیدگی شوید. تمیز کردن برخی از وسایل نوری حداقل سالی دو بار می‌تواند موجب نظافت عمیق آن‌ها شده و درنتیجه نورپردازی فضای خانه را افزایش دهد.

خطر دیگر این است که وسایل نوری مانند لامپ، هنگام روشن ماندن داغ می‌شوند. برای اینکه خطر سوختگی ناشی از این منابع نوری را کاهش دهید، حداقل یک ساعت قبل از آغاز عملیات تمیز کردن وسایل نوری و لامپ‌‌ها، آن‌ها را خاموش کنید.

خطر دیگر به دلیل اتصال وسایل نوری به برق می‌باشد. برای تمیز کردن و شستشوی آن‌ها ابتدا برق را قطع کرده و سعی کنید وسایل سبک را از قسمت‌های برقی آن‌ها جدا کنید. اگر در جای خود لامپ‌ها و منابع نوری را تمیز می‌کنید، باید حتما از یک ابزار کاملا خشک برای گرد و غبار روبی استفاده کنید. اگر هم می‌خواهید آن‌ها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید، حتما آب اضافه پارچه را کاملا گرفته تا چکه نکند. فراموش نکنید، پاشیدن مستقیم آب یا مایع تمیزکننده به وسایل نوری، می‌تواند به قسمت‌های الکتریکی منابع روشنایی شما آسیب رسانده و یا خطر برق گرفتگی را افزایش دهد.

نحوه تمیز کردن لوستر و وسایل نوری منزل

تمیز کردن منظم گرد و غبار وسایل نوری

وسایل روشنایی سبک باید به صورت هفتگی کاملاً غبارروبی شوند. این کار را می‌توان با وسایل نوری که بدون نردبان، به‌راحتی قابل دسترسی هستند انجام داد. برای تمیز کردن وسایل نوری سقفی؛ قطعات لوستر و حتی نورپردازی‌های فرو رفته، از یک ابزار گرد و غبار روبی بلند استفاده کنید. اگر این کار به صورت هفتگی انجام دهید، تمیز کردن عمقی وسایل نوری فقط باید دو بار در سال انجام شود.

تمیز کردن لامپ‌های سقفی شیشه‌ای

برای تمیز کردن لامپ‌های سقفی شیشه‌ای، آن‌ها را از سقف، لامپ یا پایه جدا کنید. اولین قدم، ریختن گرد و غبار، ضایعات مختلف مانند تار عنکبوت و هرگونه آلودگی دیگر، از لامپ‌ها به داخل سطل زباله خواهد بود. در مرحله بعد، داخل و خارج لوازم روشنایی سقفی را با یک پارچه میکرو فیبر یا یک ابزار گردوغبارگیر مناسب، تمیز کنید.

بعضی اوقات این کار کافی است. اما حداقل سالی دو بار باید، وسایل مورد نیاز به‌صورت کاملا عمقی، شسته و تمیز شوند. قرار دادن لوازم روشنایی درون سینک ظرفشویی با آب گرم و ریختن چند قطره مایع ظرفشویی ملایم درون سینک، همان چیزی است که معمولاً برای تمیز کردن وسایل سبک شیشه‌ای مورد نیاز است.

بگذارید وسایل، چند دقیقه درون مایع باقی بمانند، سپس، آن‌ها را بشویید. پس از شست و شو، از یک حوله خشک برای خشک کردن کامل آن‌ها به‌خصوص از داخل استفاده کنید. پس از خشک شدن کامل، آماده اتصال هستند. وسایل نوری شیشه‌ای را هرگز در ماشین ظرفشویی قرار ندهید! چون ممکن است بشکنند. از شیشه پاک‌کن نیز می‌توان برای پاکسازی وسایل روشن شیشه‌ای استفاده نمود.

تمیز کردن لوسترها

بسته به اینکه لوستر شما چقدر دقیق؛ استادانه و با قابلیت آسان جابجایی درست شده است، شما می‌توانید برای نگهداری و تمیز کردن منظم آن، سالی دوبار لوستر را از سقف جدا کنید. اما اگر لوستر شما به‌راحتی جدا نمی‌شود، باید اینکار را سالی یکبار انجام دهید. می‌توانید نحوه چیدمان لوستر را بهم نزده و قطعات آن را پس از جداسازی در کنار هم قرار دهید تا پروسه مونتاژ قطعات لوستر، به‌سادگی انجام شود.

می‌توانید مایع تمیزکننده خود را در بطری ریخته و آن را بر روی لوستر اسپری کنید. برای اینکار یک چهارم فنجان سرکه و 3-4 لیوان آب را امتحان کنید. یا می‌توانید چند قطره مایع ظرفشویی را درون یک بطری آب پاش ریخته و اسپری کنید. مایع تمیزکننده را به کریستال‌ها و تکه‌های لوستر، به‌صورت تک تک اسپری کنید. خشک کردن سریع با یک پارچه میکروفیبر موجب صیقل دادن و درخشان شدن آن‌ها خواهد شد. لوستر را مجدداً جمع کرده تا ببینید اکنون چگونه می‌درخشد!

نورپردازی منابع نوری فرو رفته

حداقل یک ساعت قبل از تمیزکردن منابع نوری فرو رفته، آن‌ها را خاموش کنید. لوازم نورپردازی فشرده یا فرورفته را می‌توان به راحتی با گرد و غبارروبی معمولی داخل دهانه این وسایل، تمیز کرد. برای تمیز کردن دقیق‌تر و عمیق‌تر، لامپ را با دقت از منبع جدا کرده و با استفاده از یک پارچه مرطوب، فضای داخلی ناحیه جدا شده را پاک کنید. برای کاهش خطر برق گرفتگی هنگام کار، برق آن قسمت از خانه را قطع کنید. لامپ را پاک کرده و در جای خود قرار دهید. برق را وصل کنید. همانطور که می‌بینید، اکنون، نورپردازی بیشتر و چراغ تمیزتری دارید!

نکته آخر: بهترین روش برای پاکسازی لوستر و چراغ‌ها استفاده از یک دستمال مرطوب کافی است. زیرا برخی از انواع لوستر اگر مواد شوینده به بدنه‌ی آن‌ها بخورد موجب از بین رفتن آبکاری شاخه‌های آن می‌شود. پس قبل از استفاده از مواد شوینده، نحوه تمیز کردن هر لوستر را بدانید.

Posts Carousel

پیام بگذارید

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود، * دارها الزامی هست

آخرین عناوین

نویسندگان برتر